ادامه مطلب

بهمن ۱۳, ۱۳۹۵
نویسنده : shahab
دسته بندی : شوراها

با پیشنهاد شورای عالی استان ها به دولت محیط بانان و آتش نشانان شهید محسوب می شوند

سخنگوی شورای عالی استان ها با اشاره به جلسه امروز(چهارشنبه) هیات رئیسه شورای عالی استان ها گفت: مقرر شد” یک بند به عنوان بند ۱۵ به آیین نامه دولت اضافه شود و براساس آن محیط بانان و آتش نشانان شهید محسوب شوند. چون این مسئله در اختیار دولت است و مجلس قبلا به دولت تفویض کرده است نیازی به تصویب مجلس نیست.
احد چگینی سخنگوی شورای عالی استان ها در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها در تشریح نخستین جلسه هیات رئیسه این شورا در سال آخر دوره چهارم، اظهارداشت: این جلسه که با شرکت اعضای هیات رئیسه و روسای کمیسیون های پنج گانه به ریاست مهندس چمران برگزار شد چند دستور جلسه مطرح و بحث و بررسی شد.

وی با اشاره به اولین دستور جلسه  گفت: اصلاح بخش هایی از قانون اساسنامه بنیاد شهید در خصوص اطلاق عنوان شهید به جانباختگان آتش نشانی بود. دولت مکلف بود در راستای اصلاح اساسنامه بنیاد شهید اقداماتی انجام دهد و در این زمینه آیین نامه ای را تنظیم کرده است که شرح مبسوطی داده شده بود که چه کسانی شهید محسوب می شوند.

سخنگوی شورای عالی استان ها افزود: با توجه به همین موارد در جلسه امروز مقرر شد” یک بند به عنوان بند ۱۵ به آیین نامه دولت اضافه گردد و براساس آن محیط بانان و آتش نشانان شهید محسوب شوند. چون این مسئله در اختیار دولت است و مجلس قبلا به دولت تفویض کرده است نیازی به تصویب مجلس نیست.

چگینی اضافه کرد: با تصویب این ماده از این پس شهدای آتش نشان به عنوان شهید خدمت محسوب نمی شوند بلکه زیر نظر بنیاد شهید قرار گرفته و از تمام مزایای شهدا برخوردار می شوند.

وی با بیان اینکه طرح بعدی این جلسه پاسخگویی مدیران اجرایی کشور به شوراهای اسلامی بود، توضیح داد: ۱۰ بند این طرح قبلا مصوب شده است و قرار شد باقی بندها نیز به کمیسیون ها ارجاع شود و مورد بررسی قرار گیرد.

چگینی از برگزاری انتخابات هیات رئیسه کمیسیون ها در جلسه فردا خبر داد و عنوان کرد: هیات رئیسه کمیسیون های پنج گانه شورای عالی استان ها برای سال آخر دور چهارم، فردا در جلسه کمیسیون ها انتخاب می شوند و دستور جلسات مطرح شده را بررسی می کنند.

سخنگوی شورای عالی استان ها بررسی اساسنامه مراکز پژوهشی شوراهای سراسر کشور را دیگر طرح بررسی شده در جلسه عنوان کرد و تصریح کرد: بر اساس این اساسنامه شوراهای سراسر کشور می توانند مراکز پژوهشی راه اندازی کنند. در حال حاضر نیز بعضی از شهرها به صورت سلیقه ای مراکز پژوهشی دارند اما شورای عالی استانها به دنبال تهیه “اساسنامه تیپ” برای راه اندازی مراکز پژوهشی برای تمام شوراهاست که بعد از تصویب ابلاغ خواهد شد.

عضو هیات رئیسه شورای عالی استان ها ادامه داد: طرح قانونی کردن اجازه تصویب اساسنامه و تشکیل اتحادیه شهرداری ها و دهیاری های سراسر کشور نیز در دستور کار قرار گرفت و برای بررسی بیشتر به کمیسیون ها ارجاع می شود.

چگینی با بیان اینکه طرح الحاق تبصره به ماده واحده قانون راجع به منع توقیف اموال منقول و غیرمنقول شهرداری ها نیز توضیح داد و گفت: با توجه به اینکه گاهی اوقات دستگاه های گوناگون مطالبات خود از شهرداری را به صورت توقیف اموال منقول و غیرمنقول شهرداری ها با حکم قضایی دریافت می کنند و این اقدام خدمت رسانی شهرداری ها را مختل می کند از این رو برای جلوگیری از این کار درصدد تصویب این طرح هستیم.

سخنگوی شورای عالی استان ها با بیان اینکه اصلاح ماده ۳ بند ۶ قانون رسیدگی به تخلفات اداری بود، ادامه داد: طرح پایانی که مورد بررسی قرار گرفت بحث بودجه سال ۹۶ بود. در رابطه با این موضوع ما نظرات شوراهای استان ها را جمعبندی کرده و ان را برای کمیسیون تلفیق ارسال کرده ایم و قرار شده این موضوع که در کمیسیون تلفیق در حال بررسی است علاوه بر ارسال جمع بندی نظرات شوراهای استان، رئیس و اعضای این شوراها با نمایندگان استانی خود در مجلس مذاکره و رایزنی کنند تا نظر اعضای کمیسیون تلفیق را به نفع شهرداری ها و شوراها همراه کنند. امیدواریم با این تدابیر مشکلاتی که در لایحه بودجه ۹۶ به ضرر شوراها وجود دارد برطرف شود.

منبع:shoraha

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedIn

برچسب ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :

مطالب مرتبط

تعداد 2 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. alireza
  بهمن ۱۳, ۱۳۹۵

  پ ن پ
  اینا این همه زحمت میکشن حقشونم هست تازه بیشتر از اینم هست

 2. morteza
  بهمن ۱۳, ۱۳۹۵

  vaqen kare sakhti daran harchi migiran halaleshoon bashe

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*