• جمعه ٣ مرداد ١٣٩٩-١٤:١٦
  • دسته بندی : اخبار
  • شماره خبر : ١٨٤٢٠
محمد سالاری خبر داد:

سازمان اجرایی ویژه ساماندهی باغات کن به عنوان بزرگترین طرح موضعی شهرتهران، بزودی عملیاتی می شود

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران از اتخاذ تصمیماتی برای تسریع در اجرایی شدن طرح موضعی کن به عنوان بزرگترین طرح موضعی شهر تهران با رویکرد تفرجگاهی و گردشگری در جلسه خود با ذینفعان، معتمدین و شورایاران محله کن و معاون شهرسازی و معماری، مدیرعامل سازمان نوسازی و شهردار منطقه ۵ تهران خبر داد.

به گزارش معاونت ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تهران، محمد سالاری، رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران، در خصوص بازدید روز پنجشنبه خود از محله و باغات کن، به همراه عبدالرضا گلپایگانی، معاون شهرساز و معماری شهرداری تهران، کاوه حاجی علی اکبری، مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران و فریدون حیدری، شهردار منطقه ۵، گفت: در این بازدید که به دعوت اهالی و شورا یاران محله کن انجام شد، طی چند ساعت از محدوده خیابان سرآسیاب روستای کن، کوچه باغ های باغات انبوه کن وهمچنین تنها پل ثبت شده میراثی استان تهران روی رودخانه کن بازدید داشتیم.

سالاری با اشاره به مشکلات محله کن، اظهار داشت: از اواسط دوره چهارم شورا و بخصوص در دوره پنجم، پیگیری‌های زیادی را با محوریت کمیسیون شهرسازی و معماری، شورای شهر، مدیران شهرداری، تعدادی از نمایندگان مردم تهران در مجلس و فرمانداری تهران برای ساماندهی و حل مشکلات این محدوده چند صد هکتاری آغاز کردیم. در این دوره موفق شدیم، طرح تفصیلی جدید روستای کن و طرح موضعی باغات آن را، مبتنی بر یک رویکرد کارشناسی و البته مشارکت جویانه با ذی‌نفعان و اهالی کن به سرانجام رسانده، و به تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران برسانیم.

وی ادامه داد: طی دهه های گذشته به دلیل عدم توجه به صیانت از باغات انبوه کن و اراضی کشت اجباری، ‌صدها هکتار از این ظرفیت اکولوژیکی و میراث طبیعی به ارث رسیده از پیشینیان از بین رفت. ما در این دوره به منظور جلوگیری از تداوم روند تخریب باغات، طرح بازآفرینی، ساماندهی و صیانت از باغات کن را با عنوان طرح موضعی در مراجع ذیربط به تصویب رساندیم.

سالاری در خصوص تصمیمات اتخاذ شده در جلسه ای که در پایان این بازدید و در فضای باز جنب پل تاریخی رودخانه کن برگزار شد، گفت: در این جلسه مقرر شد، ظرف مدت یک هفته نسخه نهایی طرح تفصیلی و بازآفرینی روستای کن و شبکه معابر و شبکه های انتقال آب های سطحی آن بررسی نهایی شده، و به دبیرخانه کمیسیون ماده ۵ جهت تصویب و ابلاغ نهایی، ارجاع شود. همچنین سازمان اجرایی ویژه عملیاتی کردن طرح موضعی باغات کن، به ‌موجب تکلیف شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، و نیز در راستای اجرای مفاد سند برنامه و بودجه سال ۹۹ شهرداری تهران که به تصویب شورای اسلامی شهر تهران رسیده است، در مدت زمان حداکثر یک ماه (آن هم توسط یکی از سازمان‌های موجود شهرداری ) تشکیل گردیده، و فعالیت خود را رسما آغاز نماید.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با اشاره به دیگر تصمیمات این جلسه، اظهار داشت: آغاز هر چه سریعتر بازآفرینی و ساماندهی محدوده باغات کن، شامل بهسازی و بازآفرینی کوچه باغ ها، ‌نهرها و جوی های طبیعی موجود انتقال آب، روشنایی عرصه های عمومی و معابر و همچنین ساماندهی و خارج کردن مشاغل نامتجانس از این محدوده، با توجه به تصویب منبع ۸۰ میلیارد تومانی بودجه در سال ۹۹ (با پیشنهاد کمیسیون شهرسازی و معماری و تصویب شورای شهر) و به سرانجام رساندن این تکالیف تا پایان امسال از دیگر تصمیمات این جلسه بود.

وی افزود: با توجه به ابلاغ ضوابط ساخت و ساز در محدوده باغات کن (با رویکرد ایجاد فضاهای تفریحی تفرجگاهی و پذیرایی آن هم با بارگذاری بسیار حداقلی) و به موجب مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و کمیسیون ماده ۵ مقرر شد در هفته آتی جلسه ای در منطقه ۵ شهرداری تهران به منظور نحوه عملیاتی کردن این ضوابط داشته باشیم، تا برای حوزه شهرسازی و معماری تعیین تکلیف گردد. همچنین مقرر شد به منظور پیگیری مصوبات مذکور و اسناد مصوب در نهادهای فرادست و اجرای به موقع اقدامات لازم، هر دو هفته یک بار (روزهای پنجشنبه از ساعت ۷ تا ۹ صبح) این جلسات به همراه مسئولین و مدیران سایر نهادهای مرتبط به صورت مستمر تشکیل شود.

رییس کمیسیون شهرسازی ومعماری شورای شهر تهران، تاکید کرد: تمامی زمینه ها، اسناد، مصوبات و حتی بودجه لازم برای ایجاد بزرگترین، پهناورترین و جذاب ترین تفرجگاه عمومی شهرتهران مبتنی بر مشارکت ذینفعان محدوده باغات و اراضی کن فراهم شده است. چنانچه اهتمام جدی مدیران شهرداری و شهرسازی بر اجرای آن قرارگیرد، یکی از دستاوردهای مدیریت شهری دوره پنجم با رویکرد کیفی سازی رقم خواهد خورد.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: