• سه شنبه ٧ ارديبهشت ١٤٠٠-١٢:٢٣
  • دسته بندی : اخبار
  • شماره خبر : ٢١٣٣٧
نظری در تذکری مطرح کرد؛

میراث تاریخی شهر تهران در معرض آسیب هستند/ هفته شوراها فرصتی برای حساس تر و روشن تر شدن اذهان است

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: روز گذشته کتیبه تاریخی چشمه علی در شهر ری مورد آسیب قرار گرفته و افرادی آن را با رنگ مو مخدوش کرده اند.

 

به گزارش معاونت ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تهران حجت نظری در جلسه امروز شورای شهر در تذکر پیش از دستور خود گفت: روز گذشته در یکی از کتیبه‌های تاریخی پایتخت اتفاقی افتاده که قلب هرکسی که دل در گرو هویت ایران دارد را به درد می‌آورد.

او ادامه داد: کتیبه قاجاری موجود در چشمه‌علی واقع در شهر تاریخی ری روز گذشته توسط افرادی ناشناس با رنگ مو مخدوش شده و این نشان می‌دهد نگهداری از میراث تاریخی و هویتی ما چه اندازه درخطر هستند و تا چه اندازه در این مراقبت کوتاهی می‌شود.

وی با اشاره بر روز شوراها عنوان کرد: در آستانه نهم اردیبهشت و روز شوراها هستیم و ۲۲ سال از آغاز به کار شوراها می‌گذرد. اما در تمام این سال‌ها نهاد شورا همواره از سوی دیگر دستگاه‌ها تحت فشار بوده است.

حجت نظری در ادامه تاکید کرد: اگر اقدام جدی و اساسی برای محافظت از این آثار انجام نشود، نمی‌توانیم هویت و میراث تاریخی خود را به نسل‌های آینده منتقل کنیم و از این منظر تاریخ قطعا از ما به نیکی یاد نخواهد کرد.

عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به سالروز شوراها گفت:  22سال از آغاز به کار نهاد شورا در کشورمان می‌گذرد، اما شوراها هیچ‌گاه به جایگاه واقعی خود نرسیده‌اند. متاسفانه در تمام این سال‌ها نهاد شورا از سوی دیگر قوا و دستگاه‌ها تحت فشار و هجمه بوده و هربار که قانون شوراها اصلاح شد، از بخشی از اختیارات و توان نیم‌بند آن نیز کاسته شده است.

نظری خاطر نشان ساخت:  امیدوارم به جایگاه‌ها و نقش شوراها در کشور بیشتر توجه شود و همه در دفاع از این نهاد همراه شوند. امیدوارم در آینده شاهد تحول در قانون شوراها با محوریت مدیریت یکپارچه شهری و ایجاد مرجعی برای مقررات کلان شهری باشیم.

وی ادامه داد: امیدوارم همان‌طور که از حدود چهار سال پیش و روزهای نخست حضورم در شورای شهر پنجم تاکنون بارها و بارها مطرح کردم و گوش شنوایی برای آن پیدا نشد، در آینده بتوانیم شاهد سه تحول در حوزه قوانین و مقررات باشیم. نخست اینکه قانون شوراها با محوریت مدیریت یک‌پارچه شهری اصلاح شود. ضرورت اصلاح قانون شوراها بیش‌تر از تصویب قانونی مجزا با عنوان مدیریت یکپارچه شهری ایجاب می‌کند. دوم اینکه در قانون مندرس شهرداری‌ها بازنگری شود و الزامات روزآمد اداره شهر در آن پیش‌بینی شود و سوم اینکه مرجعی اختصاصی برای تصویب مقررات شهری ایجاد شود.

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران افزود:  بی‌تردید شورای عالی استان‌ها بهترین مرجع برای تصویب مقررات کلان شهری و روستایی است و با وجود موانع قانونی، از هرنظر بر هیات وزیران ارجحیت دارد.

حجت نظری با اشاره بی‌توجهی به این روز در رسانه‌ها و فضاهای عمومی گفت: همان‌طور که مستحضرید همه ساله هفته‌هایی مانند دولت، قوه قضاییه، ناجا و ... بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد و به فرصتی تبدیل می‌شود تا دستاوردها و خدمات این دستگاه‌ها به مردم اعلام شود. اما متاسفانه برای روز شوراها با ده‌ها هزار عضو در سراسر کشور، اقدام رسانه‌ای چندانی انجام نشده و نمی‌شود.

وی ابراز امیدواری کرد که مجموعه روابط عمومی‌ها در مدیریت شهری و نیز رسانه‌های مختلف اعم از صداوسیما، روزنامه‌ها، خبرگزاری‌ها و ... نسبت به این روز و حتی هفته شوراها حساسیت و توجه بیشتری داشته باشند. شاید ایجاد هفته شوراها، بتواند ذهن‌ها را نسبت به این نهاد مدنی حساس‌تر و روشن‌تر کند.

9-290

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: